Udu

Udu je hudobný nástroj, ktorý pochádza z Nigérie, kde naň tradične hrali ženy z kmene Igbo pri obradoch a slávnostiach. Udu je vlastne vodná nádoba z hliny s jednou alebo dvomi dierami, ktoré slúžia na vytváranie zvuku. Na udu sa hrá priamo rukami alebo prstami, ktorými sa udiera na dieru alebo na telo nádoby. Tým sa vytvára vzduchový tlak, ktorý spôsobuje vibráciu vzduchu vo vnútri nádoby a udu vydáva rôzne tóny. Udu má hlboký a rezonantný zvuk, ktorý sa dá meniť podľa veľkosti a tvaru nádoby, veľkosti a umiestnenia dier a spôsobu úderu¹².

Udu je populárny nástroj pre jeho relaxačné a meditatívne zvuky, ktoré sa hodia do rôznych hudobných štýlov a žánrov. Udu sa dá kombinovať s inými perkusiami, strunovými alebo dychovými nástrojmi. Udu sa používa aj v modernej hudbe, ako napríklad v jazze, world music, ambiente alebo new age².

Udu je tiež názov pre celú rodinu podobných nástrojov z rôznych častí Afriky a Ázie. Niektoré z nich sú napríklad utar, ktorý je plochší a diskovitý; kim-kim, ktorý má dve komory a dve diery; a zarbang-udu, ktorý má naviac koženú membránu spolu s otvorenými dierami³.

 

2 položiek celkom
51Mtj0OqOCL. AC SL1200
€119

Perkusný hudobný nástroj, ktorý pochádza z oblastí Nigérie. Udu sa pôvodne používalo pri hraní náboženskej a obradnej hudby, pri ktorej jeho hlboký...

Kód: 40Y100051
51Mtj0OqOCL. AC SL1200
Schlagwerk Twin Udu U20T
Na objednávku (1 ks)
€129

Perkusný hudobný nástroj, ktorý pochádza z oblastí Nigérie. Udu sa pôvodne používalo pri hraní náboženskej a obradnej hudby, pri ktorej jeho hlboký...

Kód: 40Y100050

Zdroje informácií:
(1) 9 Traditional African Music Instruments And Their Origin. https://africanvibes.com/8-traditional-african-music-instruments-and-their-origin/.
(2) Udu - Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Udu.
(3) Udu - Nigerian Clay Drum - YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=N6KqPD7ZymI.
(4) Oud - Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Oud.