Darabuka

Darbuka je hudobný nástroj, ktorý patrí do skupiny bubnov s pohárovitým telom v tvare čaše. Je to tradičný nástroj z Blízkeho východu a severnej Afriky, kde sa používa v klasických a ľudových hudobných žánroch, ako napríklad arabská hudba, turecká hudba, perzská hudba alebo kurdská hudba. Darbuka sa hrá priamo rukou alebo prstami, ktorými sa udiera na koženú alebo syntetickú blanu na vrchu bubna. Tým sa vytvára rôznorodé zvukové spektrum, ktoré závisí od spôsobu úderu, polohy ruky a veľkosti bubna².

Darbuka má približne 30 centimetrov (12 palcov) na výšku a 20 centimetrov (8 palcov) na šírku². Telo bubna je zvyčajne vyrobené z hliny, dreva, kovu alebo plastu. Membrána bubna je upevnená na tele pomocou napínacích skrutiek alebo lepením². Darbuka sa drží pod jednou pažou (zvyčajne pod nedominantnou) alebo sa umiestni na podstavec alebo na nohy hráča².

Darbuka má viacero názvov podľa regiónu a štýlu hry. Niektoré z nich sú napríklad dārbūqah, tarabuka, tarambuka, tombak, doumbek, dumbec, dumbeg alebo zerbaghali¹²³. Darbuka je tiež súčasťou rodiny podobných nástrojov z rôznych častí sveta. Niektoré z nich sú napríklad udu z Nigérie, djembé z západnej Afriky, ghatam z Indie alebo botija z Kuby².

 

Zdroje informácií:
(1) Goblet drum - Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Goblet_drum.
(2) Darabukka | musical instrument | Britannica. https://www.britannica.com/art/darabukka.
(3) Darbuka: A little-known percussion instrument - The Express Tribune. https://tribune.com.pk/story/51389/darbuka-a-little-known-percussion-instrument.
(4) The Magic of The Darbuka Drum — Sacred Arts Research Foundation. https://www.sacredartsresearch.org/blog/2015/2/25/the-magic-of-the-darbuka-drum.