Starostlivosť o nástroje

Starostlivosť o etnické hudobné nástroje

Informácie a rady ktoré predkladám ti pomôžu správne sa postarať o tvoj nástroj. Ak sa nimi budeš riadiť, nástroj ti vydrží v rovnakej kvalite ako nový. Vo všeobecnosti týmto nástrojom vyhovuje rovnaké prostredie ako aj nám.

Bubny s kožou

Ladenie rámového bubna

Nový bubon je napnutý rovnomerne, aby potom mohol byť ladený do fixnej výšky tónu. Pri ladení by sa ladiace skrutky nemal otočili viac ako o polovicu otáčky, najlepšie iba štvrť otáčky. Skrutky doťahuj alebo uvoľňuj postupne, jednu za druhou, dookola.

Jemné doladenie

Rámové bubny znejú najlepšie keď je koža napnutá rovnomerne, a to je možné len s ladiacim skrutkovým mechanizmom. Aby si jemne naladil tvoj rámový bubon postupuj takto: Udri bubon rázne presne nad ladiacou skrutkou a počúvaj harmonické tóny. Porovnávaj tento zvuk zo zvukom nad ďalšou ladiacou skrutkou. Skús nájsť rovnaké ladenie. Pokračuj pri každej ladiacej skrutke tak, aby boli všetky zvuky rovnaké (nepatrné obmeny vo farbe tónu sú prirodzenou vlastnosťou prírodnej kože a neovplyvňujú negatívne zvuk bubnu ako celku). Potrebuješ určitú prax rozoznať harmonické tóny zo základného tónu. Dopraj si čas a laď bubon v tichu. Tvoj rámový bubon bude znieť lepšie s väčšou rezonanciou a dozvukom keď bude ladený správne.

Starostlivosť o rámový bubon

Ak bubon produkuje bzučanie, alebo drnčavý zvuk to je obyčajne kvôli malému vlasu alebo vláknu na koži. Koža je vybrúsená pieskovým papierom na vnútornej strane, ale malé chlpy sa môžu neskôr znova postaviť a spôsobovať bzučanie. V tomto prípade prebrús kožu bubna znova zľahka z vnútornej strany a na okrajoch blízko rámu s 220 alebo 240 stupňovým pieskovým papierom. Uisti sa, že bubon je na rovnej a čistej ploche, pretože hocijaké zrnko prachu môže spôsobiť dieru v koži pri brúsení. Nezabrusuj vrchnú stranu.

Natieranie kože

V protiklade so všeobecným presvedčením by si nemal olejovať kožu bez prvotnej prípravy. Väčšina druhov oleja je kyslá a oslabuje povrchovú štruktúru. Silná vrstva oleja, tuku, alebo krému na ruky spôsobuje zmenu zvuku, ktorý je tlmený a nevýrazný. Ak skutočne potrebuješ naolejovať kožu, navlhčí ju rovnomerne na oboch stranách vlhkou handričkou. To umožní oleju prenikať cez povrchovú vrstvu. Mazaním suchej kože tuk dosiahne iba vrchnú vrstvu. Toto vedie k napätiam v štruktúre kože a spôsobuje predčasnú únavu.

Skladovanie rámového bubna

Nemusíte znížiť napätie kože po hraní, iba ak bubon bol extrémne vysoký naladený. V žiadnom prípade ju neuvoľňujte priveľa, pretože koža by sa mohla prispôsobiť nízkemu napnutiu, čo spôsobuje jej oslabenie a problém s ladení. Pre bubon je najlepšie keď je uložený v miernom napnutí v suchých podmienkach a rovnomernej teplote. Rámové bubny by nemal byť vystavené priamemu slnečnému svetlu alebo inému zdroju tepla. Vak alebo puzdro slúži ako ochrana pred poškodením a do istej miery ako izolácia.

Drevené nástroje : (monochord, štrbinový bubon...)

Drevo je živý materiál, ktorý pomaly rástol niekoľko rokov, bol dôkladne vysušený a starostlivo spracovaný. Hudobné nástroje vyrobené z dreva by nemali byť permanentne vystavené priamemu slnečnému svetlu. Taktiež ich môže poškodiť aj suchý vzduch ústredného kúrenia. Vlhkosť vzduchu by nemala klesnúť po 40%, optimálne asi 50%. Taktiež by ste ich nemali ponechávať v aute pri nízkych teplotách, ale aj počas leta, keď môže teplote vystúpiť na 70° C. Vhodná taška alebo pevné puzdro uchráni nástroj nielen pred mechanickým poškodením, ale do istej miery slúži ako izolácia.

Basové štrbinové bubny sa vyrábajú z vysokokvalitného masívu, ktorý je živý materiál a prispôsobuje sa okolitému prostrediu, hlavne vlhkosti. Intenzita jednotlivých tónoch Vášho nástroja môže byť zjavne rozdielna. To je v dôsledku fyzickej charakteristiky úplne každého štrbinového bubna, keď jedna rezonančná skriňa zosilňuje všetkých tóny rozdielnej výšky. Zvuk ovplyvňujú aj vonkajšie okolnosti, vlhkosť, teplota, tlak, interiér miestnosti, ale aj človek ležiaci či sediaci na bubne (špeciálna ležiaca verzia).

Vyhnite sa zničeniu Vášho nástroja a používajte správne paličky primerané veľkosti bubna.

Dúfame že tieto informácie budú pre teba osožné. Prajeme veľa zábavy a radosti s nástrojmi.

Drumbla Team